Vilniaus universitetui priklauso keturi senosios observatorijos gaubliai – unikalūs Europos mokslo istorijos paminklai, išgyvenę sudėtingus istorinius laikotarpius ir išlikę iki šių dienų. Gaubliams, menantiems XVII–XVIII a., labai reikia atidaus specialistų rūpesčio – gaublius būtina ne tik restauruoti, bet ir apsaugoti specialiais gaubtais nuo kenksmingo aplinkos poveikio.
Apie gaublius
Seniausieji poriniai dangaus ir žemės gaubliai pagaminti vieno žymiausių olandų kartografijos aukso amžiaus kūrėjų ir XVII a. Europos spaustuvininkų Vilemo Jansono Blau kartografijos dirbtuvėse Amsterdame 1622 metais. Jie labai vertinami visame pasaulyje dėl meistriškai išraižytų spalvintų vario graviūrų ir dėl to, kad buvo nuolat pildomi naujausiais atradimais.
Kiti du poriniai gaubliai pagaminti vokiečių kilmės kartografo, mechaniko, karališkojo matematiko Jano Frederiko Enderšo 1750 metais ir dedikuoti Lietuvos Didžiajam kunigaikščiui ir Lenkijos karaliui Augustui III. Šie gaubliai atspindi ypatingą laikmetį ir yra itin reti – J. F. Enderšas juos pagamino vos kelis.
Unikalus mokslo ir kultūros istorijos paveldas svarbus ne tik Lietuvos, bet ir Europos mokslo istorijai, atspindi mūsų šalies mokslo ir tarptautinius ryšius, mecenatystės tradicijas. Tęsdama šias tradicijas, Vilniaus universiteto biblioteka, kartu su Vilniaus universiteto fondu, inicijuoja trūkstamų lėšų (18 tūkst. eurų) rinkimą. Vilniaus universitetas jau numatė dalį reikiamų lėšų gaublių restauravimui, tačiau mums labai reikalinga pagalba išsaugant šį istorinį paveldą ateities kartoms.
Kaip galite prisidėti prie unikalių gaublių išsaugojimo
Prisidėti prie unikalių gaublių išsaugojimo galite
- skirdami 2 % pajamų mokesčio paramą (instrukcijas, kaip tai padaryti, rasite čia);
- pervesdami lėšas į šią sąskaitą:
Paramos sąskaita: Paramos fondas Vilniaus universiteto fondas Rėmimo paskirtis: „VU gaublių restauravimo ir išsaugojimui projektui“ |
Kontaktinis asmuo pasiteiravimui:
Vilniaus universiteto bibliotekos Komunikacijos ir informacijos skyriaus vadovė Jonė Šulcaitė-Brollo, tel. nr. (8-5) 268 7133, el. p. .