Vilniaus universiteto bibliotekos Rankraščių skyriuje, jo Grafikos kabinete saugomi ne tik unikalūs rankraštiniai dokumentai, bet ir fotografijos, turtingiausia ir seniausia Lietuvoje grafikos kolekcija.

bukowskiBibliotekos ištekliai  nuolat pildomi: dovanojamos ilgus metus kauptos kolekcijos, retesni egzemplioriai atsirenkami ir įsigyjami, kūrinius dovanoja autoriai.

Iš balandžio mėnesį fondus praturtinusių objektų norisi išskirti keletą. Kolekciją papildė keletas Petro Repšio 1987 – 1992 metais sukurtų Vilniaus vaizdų ofortų. Šie menininko darbai fiksuoja senojo Vilniaus architektūrą – bažnyčias, kiemus, gatves, atspindi bėgantį laiką. Grafikos kabinete saugoma daug jo studijų metų darbų, kuriuos surinko dailininkas Vincas Kisarauskas. Turime net 330 P.Repšio darbų, iš jų didžioji dauguma – studijų metų piešiniai.

Įsigyta ir įdomi XIX a. Charles Motte litografija „Susitikimas ant Nemuno“, vaizduojanti istorinį Prancūzijos imperatoriaus Napoleono, Rusijos imperatoriaus Aleksandro I ir Prūsijos karaliaus F. Wilhelmo III susitikimą, kai 1807 metais buvo pasirašyta Tilžės takos sutartis. Spalvotą šios litografijos kopiją turi Valdovų rūmai.

Vertos dėmesio į rinkinį atkeliavusios keturios Jano Bulhako, viena Juozapo Čechavičiaus, viena Mirono Butkovskio, taip pat nežinomo autoriaus „Vilniaus vaizdas nuo Trijų Kryžių kalno“ fotografijos. Visos jos papildo ir praturtina Rankraščių skyriuje sukauptą žymiausių Vilniaus fotografų darbų kolekciją. Matyt, garsiausias XX a. pirmosios pusės Vilniaus fotografas Janas Bulhakas dėstė fotografiją Stepono Batoro universitete. Bibliotekos rankraščių skyriuje saugoma per 100 jo nuotraukų.

Nuotraukos, kuriose užfiksuoti Vilniaus ir universiteto pastatai, panoramos, perspektyvos, svarbios tyrinėjantiems universiteto ir Vilniaus pastatų istoriją, teikia vertingos medžiagos restauratoriams, turi išliekamąją ir meninę vertę.

Pranešimą pateikė Nijolė Bulotaitė