Vilniaus universiteto biblioteka, Estijos Respublikos ambasada Lietuvoje Vilniaus universiteto Filologijos fakultetas maloniai kviečia Jus į parodos „Diapozityvas“ atidarymą gegužės 6 d., pirmadienį, 15 val. Vilniaus universiteto bibliotekos galerijoje (Universiteto g. 3, III a.).

Parodoje bus pristatomi Lietuvoje gyvenančių estų tapytojų – Reiu Tüür ir Peeter Krosmann – darbai, kuriuose tyrinėjamos dialogo tarp skirtingų laikmečių ir erdvių tematikos.

reiu Peeter

Estų menininkų parodoje – pozityvus dialogas su laiku

Paroda „Diapozityvas“ – antroji bendra menininkų paroda Lietuvoje.

Diapozityvas – skaidraus pagrindo fotografinis vaizdas, skirtas žiūrėti per projektorių. Šnekamojoje kalboje šiuos atvaizdus vadiname skaidrėmis; šiandienos skaitmeniniame pasaulyje – tai šiek tiek nostalgiškas ir beveik užmirštas būdas fiksuoti atmintį. Pozityvo atvaizdas, skirtingai nei negatyvas, nepatiria ryškinimo transformacijų. Projektoriaus iš tamsos ištraukta atminties akimirka yra autentiška, paliesta tik laiko.

Pasak esto menininko Reiu Tüür, diapozityvas – tai tarsi pozityvus dialogas su laiku.

„Praėjusių metų pabaigoje Kaune kartu su Peeteriu dalyvavome parodoje „Dialogai“, kurią organizavo Vilniaus universiteto Kauno fakulteto studentai. Ši paroda – tarsi anos tęsinys. Esame estai menininkai, abu gyvename Kaune, kuris prieš 100 metų buvo Lietuvos sostinė. Galėčiau sakyti, kad norime užmegzti pozityvų dialogą su Vilniumi“, – teigia R. Tüür.

peeter krossman1P. Krosmann dailės studijas pradėjo Konrad Mägi studijoje 1989-aisiais, vėliau įgijo tapybos bakalauro laipsnį Tartu universitete. Nuo 2000 m. dėsto tapybą, iliustraciją, animaciją ir komikso meną Tartu Dailės mokykloje. Menininkas žinomas kaip tradicinės tapybos žanrų: portreto ir peizažo puoselėtojas, daug dirbantis iš natūros, taip pat litografijos ir sgrafito meistras, komiksų autorius. Parodoje Peeteris pristato pastarųjų pusantrų metų laikotarpiu sukurtus tapybos darbus ir piešinius, atspindinčius lietuviškąjį etapą autoriaus gyvenime. Tai – kompozicijos, kuriose galime atpažinti įvairius Kauno ir Vilniaus kampelius, pamatytus visai kitu, neįprastu kampu. Čia pat sutiksime ir keletą personų, gerai pažįstamų kultūros lauko žmonėms.

R. Tüür – Estijos meno akademijos, Londono Sičio universiteto magistras. Nuo 1993-ųjų – menininkų kolektyvo „Kursi Koolkond”, nuo 1994-ųjų – Estijos menininkų sąjungos narys. Lietuvoje tapytojas surengė keturias asmenines parodas. Dėsto Kauno technologijos universitete ir Alytaus meno mokykloje. Menininko darbai priartina ir tyrinėja praeities detales – žmones, kurių nebėra, gyvenimus, kokius esame užmiršę, miestus, į kuriuos patekti nebeįmanoma.

Paroda veikia VU bibliotekos Galerijoje (III a., Universiteto g. 3) iki gegužės 24 d.

Daugiau informacijos:

P. Krosmann darbai

Virtuali R. Tüür paroda Vilniaus miesto centrinėje bibliotekoje

Video iš parodos „Dialogai“

Naujieną pateikė S. Misiūnienė