Sidebar

Vilniaus universiteto biblioteka, VU Medicinos fakulteto Anatomijos, histologijos ir embriologijos katedra maloniai kviečia Jus į parodos „Svarbiausieji mano darbai yra šie… Prof. Salezijus Benignas Pavilonis (1919–1998)“ pristatymą 2019 m. gegužės 30 d. 11 val. VU bibliotekos Baltojoje salėje (IV a., Universiteto g. 3).

Paroda veikia VU bibliotekos Baltojoje salėje (IV a., Universiteto g. 3) iki birželio 7 d.

atnesta

Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto profesorius Salezijus Benignas Pavilonis (1919 m. gegužės 1 d. Kupiškyje – 1998 m. liepos 13 d. Vilniuje; palaidotas Antakalnio kapinėse) – iškili asmenybė Lietuvos medicinos istorijoje, talentingas mokslininkas, neeilinių gabumų pedagogas, visuomenininkas, taurus ir principingas žmogus.

S. Pavilonis 1936 m. baigė Panevėžio berniukų gimnaziją ir įstojo į Kauno Vytauto Didžiojo universiteto Medicinos fakulteto medicinos skyrių, kurį baigė 1941 metais. Nuo 1941 m. dirbo pedagoginį darbą Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Anatomijos katedroje. Vokiečių okupacijos metais, uždarius Vilniaus universitetą, rūpinosi katedros turto, muziejaus ir bibliotekos išsaugojimu. 1948 m. apgynė medicinos mokslų daktaro disertaciją ir buvo išrinktas Anatomijos katedros vedėju. Nuo 1952 m. vadovavo jungtinei Anatomijos, histologijos ir embriologijos katedrai, 1953 m. jam suteiktas mokslinis docento vardas. 1969 m. apgynė habilituoto medicos mokslų daktaro disertaciją, 1971 m. suteiktas profesoriaus vardas.

S. Pavilonis ištisus dešimtmečius skaitė anatomijos kursą Medicinos fakulteto studentams, o nuo 1969 m. – ir antropologijos kursą Istorijos fakulteto psichologijos specialybės studentams.

Prof. Salezijus Pavilonis labai intensyviai dirbo mokslo tiriamąjį darbą, parašė per 500 mokslo darbų, tarp jų knygų, brošiūrų, metodinių rekomendacijų, straipsnių ir kt. Svarbiausieji darbai, jau pradedant daktaro disertacija „Veido, burnos ir dantų morfologija“, yra antropologijos temomis ir nagrinėja žmogaus biologiją. Dauguma jų skirti vaiko organizmo normos ir patologijos amžiaus ypatumams. Didžiausias darbas šia tema yra habilituoto mokslų daktaro disertacija „Lietuvių vaikų lytinio brendimo periodo ypatumai“. Prof. S. Pavilonis parašė ir išleido kelias monografijas (su bendraautoriais), tarp jų „Vaikų lytinis brendimas“ (1971), „Žmogaus augimo ir brendimo diagnostika“ (1974), „Lietuvių antropologijos metmenys“ (1991), „Lietuvos antropologijos bibliografija“ (1974), parengti Lietuvos antropologijos istorijos bruožai, paskelbta daugybė straipsnių. Jam vadovaujant antropologijos tematika parengta ir apginta 10 daktaro disertacijų.

Prof. S. Pavilonio pastangomis Medicinos fakultete reorganizuota antropologijos laboratorija, kurioje galima atlikti visus svarbiausius mokslinius tyrimus somatologijos ir paleoantropologijos srityse.

Prof. Salezijus Pavilonis – ilgametis Medicinos fakulteto dekanas. 1948–1950 m. S. Pavilonis buvo Medicinos fakulteto prodekanas, o 1956–1984 m. (su nedidele trejų metų pertrauka 1965–1968 m.) – dekanas. Tai ilgiausiai, net 25 metus, tokiame poste dirbęs universiteto darbuotojas, dėl to neoficialiai jis buvo vadinamas dekanų dekanu. Per tą laiką Medicinos fakultetas smarkiai išaugo ir sustiprėjo. Tik prof. S. Pavilonio pastangomis Medicinos fakultete buvo įkurtas higienos ir sanitarijos specialybės skyrius, vakarinis pediatrijos skyrius (vėliau jis išaugo į pediatrijos dieninį skyrių) ir gydytojų tobulinimosi skyrius, kuris ilgainiui tapo savarankišku Gydytojų tobulinimosi fakultetu. Dekanas S. Pavilonis visada buvo labai palankiai nusiteikęs jaunosios medikų kartos atžvilgiu, mielai dalyvaudavo įvairiuose studentų renginiuose, rūpinosi studentų reikalais, todėl buvo visų labai gerbiamas ir mylimas.

Profesorius S. Pavilonis – vienas iš lietuviškos medicinos terminijos kūrėjų ir puoselėtojų. Būdamas redakcinių kolegijų narys, konsultantas ir daugybės straipsnių autorius, profesorius taip pat labai prisidėjo prie įvairių lietuviškų enciklopedijų rengimo. Nesvetimas buvo ir mokslo populiarinimo darbas: jis skaitė paskaitas visuomenei, kalbėdavo per radiją ir televiziją. Profesorius buvo didelis sporto entuziastas ir propaguotojas, dirbo sporto organizacijose Kauno ir Vilniaus universitetuose, subūrė Medicinos fakultete sporto mylėtojų grupę, aktyviai sportuodavo, propagavo sveiką ir aktyvų gyvenimo būdą.

S. Pavilonis kaip žymus mokslininkas ir profesorius eruditas, talentingas pedagogas buvo žinomas ne tik šalyje, bet ir už jos ribų. Profesorius artimai bendravo su Erfurto ir Greifsvaldo (Vokietija), Lenkijos, Kanados, JAV ir Rusijos mokslininkais, turėjo daug bendraminčių ir mokinių pasekėjų.

Už mokslo pasiekimus ir gerą darbą prof. S. Pavilonis ne kartą buvo apdovanotas ir pagerbtas Respublikos vadovybės, aukštojo mokslo ministro, universiteto rektoriaus.

Parengta pagal: Profesorius Salezijus Pavilonis – mokslininkas, pedagogas, visuomenininkas / Antanas Adomaitis // Mokslo Lietuva. 2009, bal. 23, p. 6.

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos Sutinku