Rugsėjo 13 d. Vilniaus universiteto biblioteka Rokiškio rajono Juozo Keliuočio viešojoje bibliotekoje pristatys parodą „Rokiškio krašto istorijos pėdsakai Vilniaus universiteto bibliotekos dokumentuose“. Po atidarymo renginio 11 val., iki 15 val. eksponuojamoje parodoje bus pateikiami įdomiausi su Rokiškio krašto praeitimi ir žymiais asmenimis susiję XVI–XX a. rankraščiai ir reti spaudiniai, saugomi VU bibliotekos fonduose.

RokiskisParodos lankytojai turės retą galimybę pamatyti unikalius XVI–XIX a. rankraščius, susijusius su Rokiškio krašto Panemunio, Kriaunų, Kraštų dvarais ir bažnyčiomis. Didelis dėmesys skiriamas iki pat II pasaulinio karo Rokiškio dvarą valdžiusioms ir krašto istorijai reikšmingoms Tyzenhauzų ir Pšezdzeckių giminėms. Parodoje bus eksponuojami dokumentai su šių giminių atstovų parašais – dovanojimo raštas Rokiškio mokyklai ir špitolei, Plungės dvaro svečių knyga.

Tarp senųjų dokumentų taip pat bus pristatomas garsaus Vilniaus universiteto medicinos profesoriaus Jozefo Franko (1771–1842) atsiminimų rankraštis, kuriame minimas Rokiškio dvaras. Renginio svečiai išvys ir su Rokiškio kraštu susijusių, Lietuvos raštijai nusipelniusių, asmenų – Antano Strazdo, Jono Katelės, Juozo Tumo-Vaižganto, teisininko Mykolo Römerio, žurnalisto Juozo Keliuočio, bibliofilo Petro Jakšto rankraščius, laiškus ir autografus.

Ypatingo lankytojų dėmesio taip pat vertas, tik praėjusiais metais visuomenei viešai parodytas, vyskupo Motiejaus Valančiaus rankraštinis, paties autoriaus spalvingais piešiniais iliustruotas, giesmynas. Vyskupas yra lankęsis Rokiškyje ir padėjęs gauti leidimą vietos kalvarijos – Kryžiaus kelio stočių – statybai. Rokiškio vardą jis įamžino populiarios apysakos „Palangos Juzė“ puslapiuose.

Šis Rokiškiui skirtas renginys – Vilniaus universiteto bibliotekos jau penktus metus tęsiamo projekto „Lietuva Vilniaus universiteto bibliotekoje“ dalis. Projekto tikslas – VU bibliotekoje saugomo regionų kultūros paveldo vertybių, turinčių išskirtinę svarbą Lietuvos ir jos kultūros istorijai, pristatymas, atskleidimas, aktualizavimas. Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

Paroda „Rokiškio krašto istorijos pėdsakai Vilniaus universiteto bibliotekos dokumentuose“ veiks Rokiškio Juozo Keliuočio viešojoje bibliotekoje (Nepriklausomybės a. 16) rugsėjo 13 d. nuo 11 iki 15 val. Parodos atidarymo renginio pradžia – 11.00 val.

Renginys nemokamas

Renginio programa

Iliustracijoje – Reinoldo Pšezdzeckio (Rajnold Przezdziecki, 1884–1955) autografas, primenantis apie viešnagę Plungės dvare 1900 m. rugsėjį, žymaus lenkų dailininko Julijano Falato (Julian Fałat,1853–1929) piešiniais iliustruotame dvaro svečių knygos puslapyje. Plungės dvaro svečių knyga. Plungė, 1893–1917. VUB RS F1-E232.

Grafas Reinoldas Pšezdzeckis – diplomatas, istorikas, kolekcininkas, paskutinio Rokiškio dvaro savininko Jono Aleksandro Pšezdzeckio (Jan Aleksander Przezdziecki, 1877–1944) jaunesnysis brolis. Gimė Rokiškyje, valdė Salų, Kamajų ir Petriošiškio dvarus dabartiniame Rokiškio rajone.

LKT 01