Sidebar

Paroda parengta iš Vilniaus universiteto bibliotekos rinkinių ir Vilniaus universiteto Henriko Jasiūno vardo Lietuvos matematikų muziejaus fondų.

bibl knygos

Matematikos mokslas į Lietuvą atėjo mažais žingsneliais. Pirmiausia pasirodė matematinės knygos. Tikriausiai jų būta karaliaus Žygimanto Augusto bibliotekoje. Po to į Lietuvą atvyko jėzuitai ir įrengė vietą matematikos mokslui augti: jėzuitų kolegiją. Kolegija buvo įkurta pagal kolegijos Romoje (Collegium Romanum) pavyzdį. Joje buvo studijuojami Euklido ,,Elementai“ ir kiti veikalai. Vienas iš jų – Johano Scorobosco veikalas apie sferą. Kolegijoje matematiką iš pradžių dėstė rektorius S. Varševickis. 1574 metais kolegijoje įsteigta Matematikos katedra, ją užėmė poznanietis profesorius Leonardas Krakeris (L. Cracerus, 1549–1605), o nuo 1577-ųjų joje dėstė škotas Jokūbas Bosgravė (J. Bosgravius, 1548–1623).

1579 metais įsteigtajame Vilniaus universitete matematika buvo pradėta dėstyti tik 1585-aisiais metais kaip fizikos mokslo dalis. Matematikos mokslo augimas Lietuvoje nebenutrūko, nors ir stabtelėdamas dėl šalį kamavusių negandų, nors ilgai dar likdamas astronomijos, mechanikos, fizikos, architektūros raidos dalimi.

Matematiką dėstė iš užsienio atvykę profesoriai ir Vilniaus universiteto auklėtiniai. Tokių būta daug. Kiekvienas matematikas pirmiausia, matyt, paminėtų T. Žebrauską ir P. Norvaišą. O tikimybių teorijos atstovai prisimintų Z. Revkovskį.

Vilniaus universitete dėstytas matematikos kursas buvo to paties lygio kaip ir kituose Europos universitetuose. Matematikos reikėjo gamtos mokslams, įvairiems praktiniams taikymams. Tačiau nauji, originalūs laimėjimai buvo reti.

Viskas pasikeitė XX a. antroje pusėje. Vilniaus universitete pradėta skelbti nauja matematika: atsirado mokslinės mokyklos, rengiamos tarptautinės konferencijos, skelbiami straipsniai ir monografijos.

Matematikos mokslo augimas Lietuvoje tęsiasi anaiptol nebe mažais žingsniais...

Paroda veikia VU bibliotekos Baltojoje salėje (IV a., Universiteto g. 3) iki spalio 18 d.

Dr. Vilius Stakėnas

VU Informatikos instituto Matematinės informatikos katedra

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos Sutinku