2019 m. birželio 4 d. Vilniaus universiteto biblioteka Tauragės rajono savivaldybės Birutės Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje pristatė parodą „Tauragės krašto istorijos pėdsakai Vilniaus universiteto bibliotekos dokumentuose“. Visą dieną eksponuojamoje parodoje buvo pateikiami įdomiausi su Tauragės krašto praeitimi ir žymiais asmenimis susiję XVII–XX a. rankraščiai, reti spaudiniai, grafikos darbai, saugomi VU bibliotekos fonduose.

48018401681 9da97000ca cParodos atidarymo metu VU bibliotekos generalinė direktorė Irena Krivienė pristatė pranešimą Kultūros paveldas Vilniaus universiteto bibliotekoje: tradicijos, iššūkiai, galimybės. Gausiai susirinkusiems renginio svečiams Irena K. išsamiai papasakojo apie vykdomas kultūros paveldo veiklas VU bibliotekoje, supažindino su dokumentų išsaugojimo, konservavimo, restauravimo procesais, leidybine veikla, įgyvendinamais paveldo srities projektais.

Renginyje taip pat dalyvavo Tauragės muziejaus „Santaka“ istorijos-etnografijos skyriaus vedėjas Darius Kiniulis. Jis apžvelgė Tauragės miesto istorinę raidą, architektūrą.

VU bibliotekos Rankraščių skyriaus bibliotekininkas Paulius Bagočiūnas pristatė atvežtos iš Vilniaus parodos dokumentus. Vienas seniausių ir vertingiausių parodoje eksponuojamų rankraščių – Tauragės dvaro inventorius (1654), patvirtintas jį sudariusio Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kartografo, matematiko, architekto Juozapo Narūnavičiaus-Naronskio parašu. Parodos lankytojai taip pat galės išvysti visų trijų XVII a. antrojoje pusėje Tauragę valdžiusių Radvilų giminės Biržų-Dubingių šakos atstovų – Jonušo Radvilos, Boguslavo Radvilos ir Liudvikos Karolinos Radvilaitės autografus bei jų portretus, sukurtus XVIII a. dailininko Hiršo Leibovičiaus.

Paminėtinas ir Žemaičių vyskupijos parapijų fundacinių privilegijų nuorašų rinkinys (1619), taip pat spalvingais piešiniais iliustruota jėzuito Stanislovo Pranciškaus Jurevičiaus geometrijos ir aritmetikos kurso, skaityto Kražių kolegijoje XVIII a. antrojoje pusėje, rankraštine knyga, kurioje pateiktos lentelės su įvairių pasaulio miestų ir Žemaitijos vietovių (tarp jų – ir Tauragės) geografinėmis koordinatėmis.

Parodoje eksponuojamas Napoleono Bonaparto laiškas ir Aleksandro I raštas primins apie XIX a. pradžioje Tauragėje ir netoli jos vykusius svarbius istorinius įvykius – tarp Prancūzijos ir Rusijos imperatorių bei Prūsijos karaliaus sudarytą Tilžės taiką ir Tauragės konvenciją. Atskiri stendai bus skirti dviem XX a. gyvenusiems tauragiškiams: žymiam psichologui ir pedagogui, eksperimentinės psichologijos Lietuvoje pradininkui profesoriui Jonui Vabalui-Gudaičiui ir poetei, rašytojai, literatūrologei, VU dėstytojai Birutei Baltrušaitytei-Masionienei, kurios vardu pavadinta Tauragės rajono savivaldybės viešoji biblioteka.

Tauragės B. Baltrušaitytės bibliotekos darbuotojai itin draugiškai pasitiko svečius iš VU bibliotekos. Kartu aplankytas Tauragės krašto muziejus. Jo direktorius Romualdas Vaitkus susirinkusiems pravedė ekskursiją ir supažindino su muziejaus vykdomomis veiklomis ir ateities planais.

VU bibliotekos Tauragei skirtas renginys – jau penktus metus tęsiamo projekto „Lietuva Vilniaus universiteto bibliotekoje“ dalis. Projekto tikslas – VU bibliotekoje saugomo regionų kultūros paveldo vertybių, turinčių išskirtinę svarbą Lietuvos ir jos kultūros istorijai, pristatymas, atskleidimas, aktualizavimas. Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

Renginio nuotraukos: VU biblioteka Tauragėje

LKT 01