Sidebar

Vilniaus universiteto bibliotekos Galerijoje (III a. , Universiteto g. 3) pristatomi šeši dokumentinio paveldo objektai bei jų kolekcijos, kurie šiais metais buvo įrašyti į UNESCO programos „Pasaulio atmintis“ nacionalinį registrą.

20190920 1112 G4A6699 nuotr. Asta Mukienė35454654654654654654 642x410Tai Elijo ben Saliamono Zalmano (Vilniaus Gaono) publikuoti darbai, saugomi Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje; Simono Daukanto originaliosios kūrybos ir vertimų autografai, saugomi Lietuvių literatūros ir tautosakos institute, Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje ir Vilniaus universiteto bibliotekoje; Stasio Ušinsko filmas „Storulio sapnas“ ir lėlių-marionečių brėžiniai, saugomi jo dukters Rasos Ušinskaitės ir Lietuvos centriniame valstybės archyve; Martyno Mažvydo autografas, saugomas Vilniaus universiteto bibliotekoje; panegirika, šlovinanti Kairiakrantės Ukrainos Zaporožės kazokų kariuomenės etmoną Mazepą „Amžinosios šlovės Kapitolijus“, saugomas Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekoje; Neformalios lituanistinės mokyklos Kretingos bernardinų vienuolyne dokumentų kolekcija, saugoma Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekoje, Vilniaus universiteto bibliotekoje ir Mažesniųjų brolių ordino Lietuvos šv. Kazimiero provincijos Kretingos Apreiškimo vienuolyno bibliotekoje.

UNESCO programa „Pasaulio atmintis“ buvo sukurta 1992 m., siekiant išryškinti dokumentinio paveldo, kaip neįkainojamo istorijos ir pasaulio civilizacijos raidos liudytojo, žinių apie kultūrų ir tautų įvairovę šaltinio ir kolektyvinės atminties archyvo, svarbą. UNESCO požiūriu, užtikrinant pasaulio atminčiai reikšmingo paveldo apsaugą, būtina šį paveldą identifikuoti, stiprinti atminties institucijų bendradarbiavimą, skatinti elektroninių katalogų kūrimą, skaitmeninimą ir turinio sklaidą internete, paveldo rinkinių populiarinimą, vertės ir paveldosauginės savimonės ugdymą.

Siekiant identifikuoti ir viešinti visai žmonijai reikšmingą, bendrą, įvairialypį istorijos ir kultūros palikimą, 1997 m. buvo įsteigtas ir pradėtas pildyti Tarptautinis dokumentinio paveldo registras „Pasaulio atmintis“. Jame įrašytos trys su Lietuva susijusios dokumentų kolekcijos: „Baltijos kelias – žmonių grandinė, sujungusi tris valstybes laisvės vardan“, „Radvilų archyvai ir Nesvyžiaus bibliotekos kolekcija“ ir „Liublino unijos akto dokumentas“.

2006 m. Lietuvoje pradėtas pildyti ir Nacionalinis registras „Pasaulio atmintis“. Pirmuoju į Nacionalinį registrą įrašytu dokumentu tapo Martyno Mažvydo „Katekizmas“, kurio vienintelė kopija šiuo metu saugoma Vilniaus universiteto bibliotekoje. Nacionaliniame registre yra net 74 dokumentai ar jų kolekcijos (36 iš jų pripažinti regioninės (europinės) ir 38 – nacionalinės reikšmės dokumentais). Dokumentinio paveldo atranka į Nacionalinį registrą vyksta vadovaujantis tarptautinio registro kriterijais, atsižvelgiant į Lietuvos sąlygas ir situaciją. Atrankos metu identifikuojami vertingiausi Lietuvos dokumentinio paveldo objektai, kurių saugotojai – įvairios organizacijos ar privatūs asmenys. Tuo pat metu nustatomos šio paveldo apsaugos bei sklaidos Lietuvoje ir užsienyje strategijos.

Paroda veikia Vilniaus universiteto bibliotekos Galerijoje (III a. , Universiteto g. 3) iki gruodžio 31 d.

Astos Mukienės nuotr.

Naujieną pateikė S. Misiūnienė

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos Sutinku