Sidebar

Vilniaus universitetui priklauso keturi senosios observatorijos gaubliai – unikalūs Europos mokslo istorijos paminklai, išgyvenę sudėtingus istorinius laikotarpius ir išlikę iki šių dienų. Gaubliams, menantiems XVII–XVIII a., labai reikia atidaus specialistų rūpesčio – gaublius būtina ne tik restauruoti, bet ir apsaugoti specialiais gaubtais nuo kenksmingo aplinkos poveikio.


Gaubliai Foto straipsniuiNuotraukoje iš kairės į dešinę: Mikolajus Dzikovskis (VU bibliotekos darbuotojas), Kazimieras Kviatkovskis (P. Smuglevičiaus salės freskų restauratorius) ir Jurgis Hopenas (visos P. Smuglevičiaus salės restauratorius) P. Smuglevičiaus salėje apie 1930 m. Nuotrauka iš knygos „Uniwersytet Stefana Batorego w Wilnie w fotografiach.1919-1939“. Torun, 2009.

Seniausieji poriniai dangaus ir žemės gaubliai pagaminti vieno žymiausių olandų kartografijos aukso amžiaus kūrėjų ir XVII a. Europos spaustuvininkų Vilemo Jansono Blau kartografijos dirbtuvėse Amsterdame 1622 metais. Jie labai vertinami visame pasaulyje dėl meistriškai išraižytų spalvintų vario graviūrų ir dėl to, kad buvo nuolat pildomi naujausiais atradimais.

Kiti du poriniai gaubliai pagaminti vokiečių kilmės kartografo, mechaniko, karališkojo matematiko Jano Frederiko Enderšo 1750 metais ir dedikuoti Lietuvos Didžiajam kunigaikščiui ir Lenkijos karaliui Augustui III. Šie gaubliai atspindi ypatingą laikmetį ir yra itin reti – J. F. Enderšas juos pagamino vos kelis.

Unikalus mokslo ir kultūros istorijos paveldas svarbus ne tik Lietuvos, bet ir Europos mokslo istorijai, atspindi mūsų šalies mokslo ir tarptautinius ryšius, mecenatystės tradicijas. Tęsdama šias tradicijas, Vilniaus universiteto biblioteka, kartu su Vilniaus universiteto fondu, inicijuoja  trūkstamų lėšų (18 tūkst. eurų) rinkimą. Vilniaus universitetas jau numatė dalį reikiamų lėšų gaublių restauravimui, tačiau mums labai reikalinga pagalba išsaugant šį istorinį paveldą ateities kartoms.

Kviečiame prie šios akcijos prisidėti visus galimus rėmėjus ir mecenatus, kuriems rūpi paveldo išsaugojimas. Nedelskime, nes laikas negailestingas.

Visi rėmėjai bus pakviesti į restauruotų gaublių pristatymo renginį Vilniaus universiteto bibliotekoje.

Paremti gaublių restauravimo projektą

Kontaktinis asmuo:
Vilniaus universiteto bibliotekos Komunikacijos ir informacijos skyriaus vadovė Jonė Šulcaitė-Brollo, tel. nr. (8-5) 268 7133, el. p. .  

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos