Sidebar

Sausio 23 d. Vilniaus universiteto biblioteka Trakų rajono viešojoje bibliotekoje pristatys rankraščių ir senųjų spaudinių parodą. Joje visuomenei bus pateikiami Lietuvos istorijai ir kultūrai reikšmingi dokumentai, tarp kurių ir šaltiniai, susiję su Trakų miesto ir krašto praeitimi. Paroda „Lietuva Vilniaus universiteto bibliotekoje: Trakai“ veiks nuo 11 iki 15 val.

Trakai fb 1 1Tarp eksponuojamų XVI–XIX a. Trakų miesto ir krašto istorijos šaltinių  – Trakų parapinės bažnyčios inventorius, bernardinų vienuolyno bibliotekos registras, dominikonų vienuolyno kronika, dokumentai su valdovų Žygimanto Augusto ir Augusto III autografais ir kiti eksponatai. Seniausias rankraštis, kurį galės pamatyti parodos svečiai – 1502 metų Lietuvos didžiojo kunigaikščio ir Lenkijos karaliaus Aleksandro įsakas Trakų tijūnui.

Parodoje taip pat bus rodomi rankraščiai, įtraukti į UNESCO programos „Pasaulio atmintis“ Lietuvos nacionalinį registrą, kurios tikslas plačiai paskleisti žinią apie ypatingas valstybiniuose ir privačiuose archyvuose, muziejuose ir bibliotekose saugomas unikalių dokumentų kolekcijas. Tarp eksponuojamų į registrą įtrauktų dokumentų – reikšmingi jėzuitų veiklos Vilniuje ir ankstyvosios Vilniaus universiteto istorijos šaltiniai.

Išskirtinio parodos lankytojų dėmesio sulaukti turėtų ir vienintelė žinoma Vilniaus universiteto bibliotekoje saugoma, ypatingai puošniu įrišimu išsiskirianti, XVI–XVII a. Vilniuje dirbusio knygų leidėjo Jokūbo Morkūno knyga, taip pat tik 2018 m. visuomenei viešai parodytas Motiejaus Valančiaus rankraštinis, paties autoriaus spalvingais piešiniais iliustruotas, giesmynas ar Martyno Mažvydo „Katekizmo“, pirmosios lietuviškos knygos, egzempliorių faksimilė.

Šis Trakams skirtas renginys – Vilniaus universiteto bibliotekos jau šeštus metus tęsiamo projekto „Lietuva Vilniaus universiteto bibliotekoje“ dalis. Projekto tikslas – VU bibliotekoje saugomo regionų kultūros paveldo vertybių, turinčių išskirtinę svarbą Lietuvos ir jos kultūros istorijai, pristatymas, atskleidimas, aktualizavimas.

Šiemet 450 metų jubiliejų švenčianti Vilniaus universiteto biblioteka aplankys 15 Lietuvos miestų ir miestelių. Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba. Trakai – pirmoji projekto, pristatančio Vilniaus universiteto biblioteką ir joje saugomus istorijos bei kultūros paveldo dokumentus, stotelė šiais metais.

Vilniaus universiteto biblioteka – seniausia Lietuvos valstybinės reikšmės akademinė biblioteka. Jos ištakomis laikomi 1570-ieji, kai buvo įsteigta Vilniaus jėzuitų kolegijos biblioteka. Senoji VU biblioteka iki šių dienų išlikusi autentiškose erdvėse ir kartu su visais Universiteto pastatais ir kiemeliais sudaro vieningą Vilniaus senamiesčio architektūrinį ansamblį, reprezentuojantį Lietuvos mokslo ir kultūros pažangos istoriją. Bibliotekoje saugoma per penkių milijonų dokumentų kolekcija ir turtingas kultūros paveldas yra neatsiejami nuo Lietuvos kultūros ir mokslo istorijos raidos.

Paroda „Lietuva Vilniaus universiteto bibliotekoje“ veiks Trakų rajono viešojoje bibliotekoje (Vytauto g. 69) sausio 23 d. nuo 11 iki 15 val. Parodos atidarymo renginio pradžia – 11.00 val. Renginys nemokamas.

Projektą remia:

LKT 01

 

 

 

 

Informaciją pateikė Snieguolė Misiūnienė

 

 

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos