Vasario 12 d. Vilniaus universiteto biblioteka Švenčionių rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje pristatys rankraščių ir senųjų spaudinių parodą. Joje visuomenei bus pateikiami Lietuvos istorijai ir kultūrai reikšmingi dokumentai, tarp kurių ir šaltiniai, susiję su Švenčionių miesto ir krašto praeitimi. Paroda „Lietuva Vilniaus universiteto bibliotekoje: Švenčionys“ veiks nuo 11 iki 15 val.

naujiena Svencionys 02Šis Švenčionims skirtas renginys – Vilniaus universiteto bibliotekos jau šeštus metus tęsiamo projekto „Lietuva Vilniaus universiteto bibliotekoje“ dalis. Projekto tikslas – VU bibliotekoje saugomo regionų kultūros paveldo vertybių, turinčių išskirtinę svarbą Lietuvai ir jos kultūros istorijai, pristatymas. Šiais metais 450 metų jubiliejų švenčianti Vilniaus universiteto biblioteka, įgyvendindama projekto idėją, planuoja aplankyti 15 Lietuvos miestų.

Parodoje Švenčionyse bus eksponuojami rankraštiniai bažnyčių ir dvarų inventoriai, žymių kraštiečių – Pranės Dundulienės, Zigmo Žemaičio, Česlovo Kudabos – rankraščiai. Renginio svečiams bus parodytas ir Prancūzijos imperatoriaus Napoleono Bonaparto, 1812 m. Prancūzijos karo su Rusija metu pabuvojusio ir Švenčionyse, autografas.

Parodoje taip pat bus rodomi rankraščiai, įtraukti į UNESCO programos „Pasaulio atmintis“ Lietuvos nacionalinį registrą, kurio tikslas plačiai paskleisti žinią apie ypatingas archyvuose, muziejuose ir bibliotekose saugomas unikalių dokumentų kolekcijas. Apsilankiusieji parodoje turės galimybę pamatyti XVIII a. pradžios Vilniaus jėzuitų kolegijos dienoraštį ir XIX a. pradžios Simono Daukanto verstų pasakėčių autografą.

Išskirtinio parodos lankytojų dėmesio turėtų sulaukti spaudiniai iš pirmųjų VU bibliotekos mecenatų (Žygimanto Augusto, Valerijono Protasevičiaus, kt.) kolekcijų. Tai – itin puošniu įrišimu išsiskirianti XVI–XVII a. knygų leidėjo Jokūbo Morkūno knyga ir 2018 m. dailininko, poeto Vytauto Kuso sukurta itin mažo formato knyga, užfiksuota Lietuvos rekordų knygoje ir oficialiai pripažinta pačia mažiausia lietuviška knyga pasaulyje.

Vilniaus universiteto biblioteka – seniausia Lietuvos valstybinės reikšmės akademinė biblioteka. Jos ištakomis laikomi 1570-ieji, kai buvo įsteigta Vilniaus jėzuitų kolegijos biblioteka. Senoji VU biblioteka iki šių dienų išlikusi autentiškose erdvėse ir kartu su visais Universiteto pastatais ir kiemeliais sudaro vieningą Vilniaus senamiesčio architektūrinį ansamblį, reprezentuojantį Lietuvos mokslo ir kultūros pažangos istoriją. Bibliotekoje saugoma daugiau nei penkių milijonų dokumentų kolekcija ir turtingas kultūros paveldas yra neatsiejami nuo Lietuvos kultūros ir mokslo istorijos raidos.

Paroda „Lietuva Vilniaus universiteto bibliotekoje: Švenčionys“ veiks Švenčionių rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje (Vilniaus g. 2/1) vasario 12 d. nuo 11 iki 15 val. Parodos atidarymo renginio pradžia – 14 val. Renginys nemokamas.

Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba

LKT 01

Informaciją pateikė Snieguolė Misiūnienė, 2020-02-06