Sidebar

Jurgis Hopenas (1891-1969)  menininkas, restauravęs Vilniaus universiteto bibliotekos Pranciškaus Smuglevičiaus ir Joachimo Lelevelio sales XX a. pradžioje, ištapęs Perlojos, Lentvario bažnyčias, Šv. Sakramento koplyčią Vilniaus arkikatedroje, o visų pirma išgarsėjęs kaip grafikas, įamžinęs ne vieną Vilniaus paveldo objektą. 

004 J. Lelevelio salė. VU bibliotekos archyvas

J. Hopenas buvo Stepono Batoro universiteto Dailės fakulteto dėstytojas; Universiteto bibliotekos Rankraščių skyriuje išlikę laiškų ir dokumentų, iš kurių matyti, kad J. Hopenas ne tik restauravo J. Lelevelio salę, bet ir suprojektavo jos šviestuvus bei baldus. 

93670625 694241391339228 8006896333505953792 nDailininkas žavėjosi Vilniaus baroko architektūra, o ypač architekto Jono Kristupo Glaubico kūriniais ir stengėsi išsiaiškinti nežinomus jo darbus.  Matyt, norėdamas išvengti J. Glaubico likimo, kai daugumos kūrinių autorystė nebuvo žinoma, nes neliko jokių parašų ar dokumentų, J. Hopenas ant savo kūrinių dažniausiai pasirašydavo ar bent jau palikdavo inicialus „J.H.“.  Tokiu būdu įsiamžino ir J. Lelevelio salėje. Jo pavyzdžiu 1956 metais pasekė tos salės restauratorius B. Motuza-Matuzevičius, o 2018 metais – ir salę restauravę „Opus optimum“ restauratoriai. 

Menininko inicialus „J. H.“ galima rasti ir jo sukurtuose Vilniaus universiteto bibliotekos knygų ekslibrisuose. Ir šiandien daugybė VU bibliotekos knygų, periodikos pažymėti Jurgio Hopeno kurtais ekslibrisais ir jo inicialais, jie matomi ir senųjų knygų, kolekcijų parodose.

Vaizdai: J. Lelevelio salė. VU bibliotekos archyvas

Tekstas: Nijolė Bulotaitė, 2020-04-22 

 

 

 

 

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos