1570 m. įkurta Vilniaus universiteto biblioteka – seniausia ir viena didžiausių Lietuvoje. Bibliotekos fonduose saugoma per 5 milijonus knygų, unikali senų spaudinių ir rankraščių kolekcija, didžiausias pasaulyje senųjų lietuviškų knygų rinkinys. Be viso to, bibliotekos istorija yra apipinta legendomis ir kupina paslapčių.

TvardauskasPavyzdžiui, vienas iš Vilniaus padavimų pasakoja apie senovėje bibliotekoje grandinėmis prie sienos prirakintą garsiojo burtininko Tvardausko knygą, kuri saugojo visas pasaulio paslaptis, tačiau paslaptingai pradingo. Anot gydytojo, istoriko W. Zahorskio, kartą Universiteto bibliotekos prefekto padėjėjas, būsimas rektorius Danielius Butvilas, iki vėlumos dirbęs bibliotekoje, staiga pajuto nenumaldomą norą atsiversti tą knygą. Kai tik atsivertė knygą, pasklido baisus triukšmas, sieros kvapas. Persigandęs D. Butvilas pabėgo į gretimą kambarį, užsirakino ir visą naktį meldėsi.

Rytą bibliotekos salėje tvyrojo baisi netvarka, sieros kvapas, niekur nesimatė burtininko knygos, buvo išlikę tik grandinės likučiai. Po kiek laiko toji burtų knyga atsirado Krokuvos universiteto bibliotekoje, kur taip pat apaugo legendomis ir paslaptimis. Bet tai jau kita istorija.

Vaizdas: koliažas © VU biblioteka

Informaciją pateikė Nijolė Bulotaitė