Pradžią Vilniaus universiteto bibliotekai davė dovanotos vyskupo sufragano Jurgio Albinijaus ir karaliaus Žygimanto Augusto bibliotekos – tiems laikams dideli ir labai vertingi knygų rinkiniai.

augustoKaralius Žygimantas Augustas labai mėgo knygas. Žemutinės pilies rūmuose Vilniuje jis surinko puikią antikos filosofų veikalų biblioteką, nemažai teisės veikalų. Manoma, kad jo kolekcijoje buvo apie 4 000 knygų. Knygas jam atgabendavo iš visų Europos kraštų, daugiausia jų pirkta Frankfurte prie Maino.

Knygos buvo įrišamos oda Krokuvos ir Vilniaus meistrų, puošiamos renesansiniais ornamentais, su įspaustu superekslibrisu. Tai buvo humanistinės pakraipos biblioteka, atitikusi XVI a. mokymosi struktūrą. Biblioteka buvo laikoma Vilniuje, vėliau perkelta į Tikocino pilį (dab. Lenkija). Testamentu  karalius užrašė savo biblioteką Vilniuje steigiamai jėzuitų kolegijai. Testamento vykdymas užtruko, todėl nemažai knygų išdalinta ir tik nedidelė dalis atkeliavo į Vilnių. Iki šių dienų mūsų bibliotekoje išliko 14 knygų (21 pavadinimų).

Vaizde:

Giovanni Lucido knyga Ioannis Lucidi Samothei viri clarissimi opusculum de emendationibus temporum ab orbe condito ad hanc usque nostram aetatem..., 1546 m. išleista Venecijoje.

Informaciją pateikė Nijolė Bulotaitė