Bibliotekos J. Lelevelio salėje baigė darbą sienų puošybos restauratoriai. Kitas etapas – salės baldų restauravimas. Ir čia restauratorių laukė staigmenos.

5 Kulka spintojeVienoje spintoje rasta kulkos žymė. Iš kur ji? Kada atsirado? Visa tai turėjo vykti 1944 metų  liepos mėnesio pirmoje pusėje. Vilniaus apgultis, sovietinė armija bando išstumti vokiečius, o universiteto darbuotojai ir kaimyninių namų gyventojai stengiasi apsaugoti VU rūmus ir biblioteką nuo gaisro. Vokiečiai traukdamiesi padegė nemažai karinių ir civilinių Vilniaus pastatų. Buvo suplanavę padegti ir universiteto rūmus. Rūmai ir bažnyčia buvo apšaudomi padegamosiomis kulkomis iš karabinų. Taip buvo padegta medinė galerija virš observatorijos pastato prie Baltosios salės, didelis gaisras kilo Šv. Jono gatvėje ir grėsė persimesti į rūmus. Laimė, grupė žmonių intensyviai gesino vos kylančius gaisrus. Kadangi vokiečių artilerija buvo susitelkusi aikštėje prie Šv. Jonų bažnyčios, buvo daug šaudoma į bažnyčios pusę. Matyt tokia atsitiktinė kulka, atskriejusi iš bažnyčios pusės, ir pramušė skylę knygų spintoje, stovėjusioje prie lango...

Nijolė Bulotaitė (KIS)