Pati sunkiausia ir didžiausia knyga Vilniaus universiteto bibliotekoje – sumažinta vienos iš didžiausių pasaulio knygų – „Didžiojo kunigaikščio atlaso“ (Atlas des grossen Kurfürsten, Stuttgart, 1971) – faksimilė. Atversto originalaus atlaso dydis – 170×222 cm, svoris – net 125 kg. Ši knyga sudaryta apie 1664 m., iš 35 spausdintų ir ranka spalvintų sieninių ir 18 jūrinių žemėlapių bei 2 rankraštinių nežinomų autorių sudarytų Brandenburgo kunigaikštystės ir Rytų Prūsijos žemėlapių.

12 Milzines ir nykštukės 0012Atlaso sumanytojas – olandų karvedys, keliautojas Johanas Moricas von Nasau-Zygenas (1604–1679). Visi žemėlapiai įrišti į ąžuolinių lentų viršelį, aptrauktą jaučio oda, puoštą žalvario apkaustais, o viršutinio kietviršio centre paženklintą žalvariniu atlaso sudarytojo herbu. Atlaso bloko kraštai – auksinti. Sumažinta (81,5×56×7 cm) faksimilė pagal Berlyno valstybinėje bibliotekoje saugomą originalą buvo išleista 1971 m. ir įrišta kuo tiksliau atkartojant XVII a. vidurio originalų viršelį. Tai didžiausia ir pati sunkiausia (24 kg) šiuo metu Vilniaus universiteto bibliotekoje, Retų spaudinių skyriuje saugoma knyga.

Skaitytojo patogumui visais laikais buvo leidžiamos mažo formato „kišeninės“ knygelės, skirtos dažnam naudojimui ir patogiam nešiojimui – kelioniniai žodynėliai, valstybių ir kelių aprašymai, giesmynėliai. Nemažai tokių „mažylių“ XVI a. pab.–XVIII a. pr. leido viena garsiausių Europoje olandų leidėjų, dirbusių Leidene ir Amsterdame, dinastijų – Elzevyrai. Dėl išskirtinumo, populiarumo bei puikios leidinių kokybės knygelės pradėtos vadinti bendriniu žodžiu tapusia leidėjų pavarde – elzevyrais.

Pačios mažiausios knygelės vadinamos minimalijomis (lot. minimus – mažiausias). Šiuo metu mažiausia pasaulio knyga laikoma 2013 metais Japonijos spaustuvėje „Toppan Printings“ išspausdintas 22 puslapių Japonijos augalų almanachas, kurio dydis 0,75×0,75 mm! Ši knyga beveik pralįstų pro adatos skylutę.

Vilniaus universiteto biblioteka turi ir mažiausią Lietuvos knygą. Tai 2018 metais Klaipėdoje išleista Vytauto Kuso sukurta 60 puslapių knygutė „Būsenos“. Jos dydis – 0,8×0,7 cm.

Fotografija: Mantas Pelakauskas

Informaciją pateikė Sondra Rankelienė, 2020-01-22