Sidebar

Pradžia: 2024-12-19 11:00
Pabaiga: 2024-12-19 12:30

Gruodžio 19 d. 11 val. VU bibliotekos Joachimo Lelevelio salėje Varšuvos universiteto Istorijos fakulteto tyrėja menų magistrė Iga Bąska skaitys pranešimą apie skaitmeninio leidinio konceptą. Jame bus aptarti spausdinto ir skaitmeninio leidinio skirtumai, paaiškintas unikalus skaitmeninio leidinio reiškinys. Pranešimo metu bus atsakyta į klausimus:

  • Kas yra skaitmeninis leidinys?
  • Kaip jis sukuriamas?
  • Kokias tyrimo galimybes skaitmeninis leidinys siūlo įvairių krypčių mokslininkams?
  • Kokie yra skaitmeninio leidinio trūkumai?
  • Kodėl ne kiekvienas internetu pasiekiamas leidinys yra skaitmeninis?

Pranešimai vyks anglų kalba. Įėjimas laisvas. Kviečiame dalyvauti!

Daugiau informacijos: čia 

Pradžia: 2024-12-03 15:00
Pabaiga: 2024-12-03 18:00

Biblioteka kviečia į koordinuojamas rašymo sesijas, kuriose galima ramiai ir netrukdomai rašyti kursinius, baigiamuosius ar bet kokius kitus akademinius rašto darbus. 

Sesijoje pasitelkiama laiko planavimo technika: rašymo trukmė – 1 val.., poilsiui skiriama 15 min. „Rašytojams“ gelbsti koordinatorius, kuris informuoja apie pertraukas, o šiomis atokvėpio minutėmis, siekiant išlaikyti motyvaciją ir darbingumą, dar pasiūlo ir pasivaišinti kava bei užkandžiais. Kadangi sesijas ves dalyko bibliotekininkas(-ė)jei reikia, jis (-ji) dar galės ir pakonsultuoti el. išteklių, mokslinės informacijos paieškos ar kitais aktualiais klausimais. 

  • Šis rašymo būdas sukuria darbingą aplinką, kurioje vienu metu dirba visi kartu, tad kiekvienas dalyvaujantis susitelkia tik į išsikeltos užduoties atlikimą (skaitymą ar rašymą).
  • Rašymo sesijos skirtos visų programų ir kursų studentams, orientuotiems į geresnių akademinių rezultatų siekimą, norintiems pagerinti produktyvumą, laiko planavimo įgūdžius, organizuotumą, susiduriantiems su atidėliojimu, prokrastinacija. 

Kada ir kur? 

Rašymo sesija vyks gruodžio 3 d. VU bibliotekos Mokslinės komunikacijos ir informacijos centre (MKIC), seminarų kambaryje A119, 15 val. ir truks 3 valandas. Sesijos pradžioje užsiėmimo vedantysis paklaus dalyvių, koks jų šiandien išsikeltas tikslas. Užsiėmimo pabaigoje bus pasiteiraujama, kaip sekėsi rašyti, įgyvendinti išsikeltą uždavinį. Kadangi rašymo sesijos nėra skirtos kritikuoti, apžvelgti, ar vertinti rašto darbus – dalyviai apie jų turinį klausinėjami nebus. 

Kviečiame išbandyti ir registruotis: Registracijos forma  

Daugiau informacijos: čia

Pradžia: 2024-11-27 15:00
Pabaiga: 2024-11-27 16:00

„Duomenų dienų 2024“ minėjimo proga VU mokslo bendruomenei organizuojama nuotolinė paskaita mokslinių tyrimų duomenų valdymo tema:

„Kokybinių duomenų pritaikymas pakartotiniam naudojimui“ (Making Qualitative Data Reusable). Skirta socialinių mokslų atstovams.

Lektorė: dr. Ricarda Braukmann (Nyderlandų nacionalinis kompetencijos centras ir mokslinių tyrimų duomenų talpykla (DANS))
Laikas: Lapkričio 27 d. 15 val.

Registracija: čia. Paskaita vyks MS Teams platformoje anglų kalba.

Apie paskaitą: Šios paskaitos dėmesio centre – kokybiniai mokslinių tyrimų duomenys ir žingsniai, kuriuos tyrėjai gali atlikti, kad kokybinius duomenis būtų galima lengviau pakartotinai naudoti. Lektorė pristatys kartu su kolegomis parengtą vadovą, kuriame apibendrinami dirbant su kokybiniais duomenimis kylantys pakartotinio naudojimo iššūkiai ir pateikiamos rekomendacijos, kaip galima padidinti duomenų tinkamumą pakartotiniam naudojimui visuose jų gyvavimo ciklo etapuose. Taip pat lektorė supažindins su vadove pateikiamu įvairias pakartotinio naudojimo galimybes vaizduojančiu sprendimų medžiu, skirtu padėti įvertinti, kaip pakartotinis naudojimas gali būti geriausiai pasiektas konkrečiame projekte. Po paskaitos bus laiko klausimams ir diskusijoms.

Apie lektorę: dr. Ricarda Braukmann yra Nyderlandų nacionalinio kompetencijos centro ir mokslinių tyrimų duomenų talpyklos (DANS) socialinių mokslų duomenų sekcijos vadovė. Jos darbas sutelktas į tinkamų pakartotinai naudoti duomenų ir atvirojo mokslo praktikų skatinimą. Ji dalyvauja (tarp)nacionaliniuose mokslinių tyrimų infrastruktūros projektuose, įskaitant Europos socialinių mokslų duomenų archyvų konsorciumą (CESSDA), kuris remia gerąją mokslinių tyrimų duomenų valdymo praktiką socialinių mokslų srityje.

 Daugiau informacijos: čia 

Pradžia: 2024-11-26 15:00
Pabaiga: 2024-11-26 16:00

„Duomenų dienų 2024“ minėjimo proga VU mokslo bendruomenei organizuojama nuotolinė paskaita mokslinių tyrimų duomenų valdymo tema:

„FAIR principai mokslinių tyrimų skaidrumui ir poveikiui didinti: nuo pagrindų iki praktikos“ (FAIR Principles to Enhance Research Transparency and Impact: From Fundamentals to Practice)

Lektorius: dr. Mirco Panighel (Liuksemburgo universitetas). Skirta fizinių mokslų tyrėjams.
Laikas: Lapkričio 26 d. 15 val.

Registracija: čiaPaskaita vyks MS Teams platformoje anglų kalba.

Apie paskaitą: Mokslo bendruomenėje vis labiau pripažįstama atvirojo mokslo praktikų teikiama nauda, o ypač jų teigiamas poveikis mokslinių tyrimų rezultatų prieinamumui ir poveikiui. Pirmoje paskaitos dalyje lektorius pristatys pagrindinius FAIR principų elementus – surandamumą (Findability), prieinamumą (Accessibility), sąveikumą (Interoperability) ir pritaikymą pakartotiniam naudojimui (Reusability) – bei jų vaidmenį atvirajame moksle, parodydamas, kaip šių principų laikymasis skatina mokslinių rezultatų skaidrumą ir atkuriamumą. Antroje dalyje lektorius pateiks FAIR principų praktinio įgyvendinimo medžiagotyros srityje atvejo analizę, iliustruojančią tiek iš to gaunamą naudą, tiek kylančius iššūkius.

Apie lektorių: dr. Mirco Panighel yra Liuksemburgo universiteto Fizikos ir medžiagų mokslo katedros podoktorantūros tyrėjas. 2011 m. jis įgijo kondensuotos medžiagos fizikos magistro laipsnį, o 2015 m. – nanotechnologijų daktaro laipsnį Triesto universitete, Italijoje. Jis dvejus metus dirbo Katalonijos nanomokslų ir nanotechnologijų institute Ispanijoje, o 2017–2024 m. – Italijos nacionalinėje mokslo taryboje. Jo eksperimentiniai tyrimai sutelkti į medžiagų paviršių augimą ir jų charakterizavimą atomų lygmeniu. Šiuo metu jis tiria naujas medžiagas fotovoltiniam naudojimui, taikydamas pažangius mikroskopijos ir spektroskopijos metodus. Pastaraisiais metais jis dalyvavo koordinuojant mokslinių duomenų valdymo ir FAIR principų įgyvendinimą tiek laboratorijų, tiek infrastruktūros lygmeniu.

Daugiau informacijos: čia 

Pradžia: 2024-10-23 17:00
Pabaiga: 2024-10-23 18:30

Šių metų rugsėjį, pačiose Lietuvos sezono Prancūzijoje išvakarėse, žymiojoje leidykloje Gallimard pasirodė ilgai lauktas naujas Oskaro Milašiaus raštų leidimas: O. V. de L. Milosz. Oeuvres. - Paris, Gallimard (collection Quarto), 2024. Sudarytojų Christophe‘o Langlois ir Olivier Piveteau puikiai parengta knyga spalvingu Prano Gailiaus viršeliu, jau sulaukusi palankių spaudos atsiliepimų, prasmingai papildo Lietuvos sezono programą ir suteikia prancūzams galimybę iš naujo atrasti be galo savitą, lietuvių ir prancūzų kultūras jungiantį rašytoją.

Šia proga 2024 m. spalio 23 d., trečiadienį, 17 val. VU Bibliotekos P. Smuglevičiaus salėje (Universiteto g. 3) vyks VU Filologijos fakulteto organizuojamas susitikimas su knygos rengėju, Oskaro Milašiaus bičiulių draugijos prezidentu dr. Olivier Piveteau, kuris papasakos apie lietuvių kilmės prancūzų poeto tyrimus ir sklaidą Prancūzijoje.

Pokalbyje dalyvaus prof. dr. Genovaitė Dručkutė, prof. dr. Viktorija Daujotytė, doc. dr. Darius Kuolys, prof. dr. Mindaugas Kvietkauskas.

Įėjimas laisvas.

Pradžia: 2024-10-21 09:00
Pabaiga: 2024-10-27 17:00
Spalio 21–27 dienomis, VU biblioteka minės Tarptautinę atvirosios prieigos savaitę. Tai kasmetinis mokslinės komunikacijos renginys, kuriame daugiausia dėmesio skiriama atvirajai prieigai ir su ja susijusiems klausimams. Kviečiame paminėti šią savaitę (metų tema – „Bendruomenė svarbiau už komercializaciją”) kartu, įsitraukiant į renginius, kurie, neabejojame, bus naudingi ir įdomūs visai mokslinei bendruomenei!
 
-  Spalio 22 d., 9.00 val. VU bibliotekos Mokslinės komunikacijos ir informacijos centre (MKIC) vyks pirmieji VU istorijoje apdovanojimai už reikšmingą indėlį į atvirąjį mokslą.
-  Spalio 23 d., 13.15 val. MKIC bus galima žaisti stalo žadimą „Leidybos spąstai”.
- Spalio 24 d., 15.00 val. organizuojama nuotolinė paskaita „Kokia nauda mokslo bendruomenei iš atvirojo mokslo?” (angl. k. „How the scientific community benefits from practicing open science?“). Ją skaitys atvirojo mokslo ekspertas iš Utrechto universiteto bibliotekos Jeroen Bosman.
 
Detalesnė informacija ir registracija į renginius: čia 

Pradžia: 2024-10-15 09:00
Pabaiga: 2025-01-30 17:00

Į VU biblioteką sugrįžta paroda „ES ir NATO: ekskursai po sostines“, skirta Lietuvos įstojimo į Šiaurės Atlanto sutarties organizaciją ir Europos Sąjungą dvidešimtmečiui paminėti.

Senųjų dokumentų saugyklose atrinkti ir ekspozicijoje pateikti su visų Europos Sąjungos, įskaitant ir valstybes kandidates, bei NATO narių – 41 valstybės – sostinėmis susiję XVI–XX a. pradžios senieji dokumentai.

Pateikta ekspozicija kviečia lankytoją pasijusti turistu ir pakeliauti po Europos valstybes. Tik keliavimo priemonės – ne autobusas ar lėktuvas, bet rankraščiai, knygos, žemėlapiai ir kiti dokumentai, atskleidžiantys šalių įsimintinų istorinių įvykių kupiną praeitį.

Paroda veikia VU bibliotekos P. Smuglevičiaus salėje iki 2025 m. sausio 31 d.

Daugiau informacijos apie parodą, kurios pirmas eksponavimo etapas vyko nuo balandžio 25 d. iki birželio 14 d., rasite pasirinkę šią nuorodą.

2024-10-17

Pradžia: 2024-10-17 17:00
Pabaiga: 2024-12-31 17:00

Prof. Rolandas Pavilionis (1944–2006):
Nereikia būti suaugusiu, kad turėtum visą pasaulį.
Tereikia turėti akis, kuriose telpa visas pasaulis."

 

Šiais metais minime Vilniaus universiteto rektoriaus, filosofo, vertėjo, politiko, profesoriaus Rolando Pavilionio (1944–2006) 80-ąsias gimimo metines. Šia proga spalio 17 d. 17 val. VU bibliotekos Baltojoje salėje bus atidaryta paroda, kurioje lankytojai galės susipažinti su prof. R. Pavilionio gyvenimo akimirkomis ar prisiminti buvimą kartu.

Parodoje bus eksponuojamos R. Pavilionio disertacijos, knygos, straipsniai, pranešimai įvairiose Lietuvos ir užsienio konferencijose, pasisakymai įvairių susitikimų ir renginių metu. Taip pat lankytojams bus pristatyta ikonografinė medžiaga, kurioje atsispindės R. Pavilionio gyvenimas ir veikla: inauguracija į Vilniaus universiteto rektorius, užsienio svečių priėmimai, renginiai Vilniaus universitete ir už jo ribų, politinė veikla, R. Pavilionio šeimos ir kelionių akimirkos.

Garbingą vietą parodoje užims apdovanojimai: Prancūzijos Akademinės palmės ordinas, Norvegijos Karaliaus Haraldo VI ordinas, ordinas „Už nuopelnus Prancūzijos Respublikai“, Vytauto Didžiojo ordino Karininko kryžius, kiti.

Ekspoziciją papildys ir asmeniniai dokumentai – gimimo liudijimas, brandos atestatas, darbo knygelė. Taip pat bus rodomi studijų ir darbo Vilniaus universitete dokumentai.

Daugiau informacijos čia.

Pradžia: 2024-11-07 18:30
Pabaiga: 2024-11-07 20:00

Kai pradedi rašyti, esi vienas. Rašytojai dažniausiai dirba vieni. Kartais jie susitinka su bičiuliais, leidėjais ar redaktoriais, pasikalba, ir vėl sėda prie stalo. Vienatvė yra būtina norint parašyti, o ne vien svajoti apie tekstą.  

Tačiau vienatvėje rašytojas kartais vėl pasimeta, vėl reikia išgirsti kitų balsus, galbūt apie savo tekstą, galbūt bendrai apie literatūrą ir gyvenimą.

Bendrystė ypač svarbi pradedantiems, kurie dar neturi nei leidėjų, nei redaktorių ir kritikos gauna nebent iš draugų ir artimųjų.

Kiti menininkai – dailininkai, aktoriai, šokėjai, kino kūrėjai – nuo savo kelio pradžios yra apsupti bendraminčių ir vyresnių kolegų. Bet ir rašytojams ta bendrystė yra svarbi.

Todėl kviečiame į kūrybinio rašymo dirbtuves su rašytoju Rimantu Kmita, kur rasite bendraminčių, aptarsite savo tekstus, susitiksite su kitais rašytojais. Dirbtuvių laikas – ketvirtadieniais 18.30, vieta – VU Centrinės bibliotekos Č. Milošo skaitykla. Pirmasis susitikimas – 2024 spalio 3 d.

Pradžia: 2024-10-02 16:00
Pabaiga: 2024-10-16 17:00

Šiais metais spalio 2 d. minime 150-ąsias Mykolo Eustachijaus Brenšteino (Michał Eustachy Brensztejn, 1874–1938), Vilniaus universiteto bibliotekininko, Rankraščių, raižinių ir natų skyriaus vedėjo, Stepono Batoro universiteto garbės daktaro, archyvaro, istoriko, archeologo, etnografo, kolekcininko ir kultūros tyrėjo, gimimo metines. Šia proga spalio 2 d. 16 val. VU bibliotekos P. Smuglevičiaus salėje bus atidaryta paroda (veiks iki spalio 16 d.), kurioje lankytojai galės susipažinti ne tik su žymiausiais M. E. Brenšteino publikuotais darbais, bet ir su rankraštiniu tyrėjo palikimu.

Per savo 65-erius gyvenimo metus, iš kurių net 45 buvo skirti literatūrinei-mokslinei veiklai, tyrėjas paliko įspūdingą darbų bibliografiją – daugiau nei 300 pozicijų. Šalia plačių monografijų, apimančių kelis šimtus puslapių, gausu smulkių fragmentų, priedų, pastabų, publicistinių straipsnių ar recenzijų.

VU bibliotekos parengtą ekspoziciją, skirtą M. E. Brenšteinui, pagal temas galima suskirstyti į dvi dalis. Pirmojoje dalyje eksponuojami M. E. Brenšteino asmenį ir darbą reprezentuojantys dokumentai: gimimo liudijimo nuorašas, gyvenimo aprašymas, asmeninė informacija iš jo asmens bylos, taip pat – dienoraščiai, darbo ataskaitos, katalogai, darbą su skaitytojais ir užklausomis atspindinti medžiaga bei kita. Čia pat patenka ir fotografijos, kuriose tyrėjas užfiksuotas prie savo darbo stalo Rankraščių skaitykloje (anuomet ji buvo įsikūrusi dabartinėje Profesorių skaitykloje) arba savo kolegų bibliotekininkų ir Universiteto darbuotojų apsuptyje. Unikalios yra Vilniaus fotografo Vaclavo Žilinskio darytos fotografijos iš M. E. Brenšteino laidotuvių 1938 m. balandžio 1 d. Tai reta proga išvysti pilną laidojimo procesiją – nuo pamaldų Šv. Jonų bažnyčioje, gedulingos procesijos Vilniaus gatvėmis ištaiginga laidojimo karieta iki laidojimo vietos Bernardinų kapinėse. Galima susidaryti vaizdą, kaip buvo laidojami žinomi vilniečiai, mokslo ir kultūros žmonės XX a. I pusėje Vilniuje: kokios buvo tradicijos, apranga, liturginiai reikmenys, kas dalyvavo, kokiu keliu ėjo, kaip atrodė kapas. Tai retai matoma ir dar rečiau tyrinėjama kita Vilniaus miesto istorijos pusė.

Antra parodos dalis skirta tyrinėtojo mokslinei veiklai, kur eksponuojami ne vien žymiausi publikuoti M. E. Brenšteino darbai, bet ir rankraštiniai straipsniai, pastabos ir užrašai, rinkti duomenys būsimiems tyrimams. M. E. Brenšteiną kaip kolekcininką pristato jo surinkta XVII–XIX a. popieriaus, klijuojamo ant knygų viršelių, pavyzdžių kolekcija, kurią sudaro daugiau nei 100 pavyzdžių iš įvairių Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės vietų.

Maloniai kviečiame dalyvauti parodos atidarymo renginyje (spalio 2 d. 16 val.) ar pamatyti ekspoziciją Jums patogiu metu (ji veiks iki spalio 16 d.).

Pradžia: 2024-09-27 09:00
Pabaiga: 2024-09-27 18:30

Rugsėjo 27 d. VU Mažojoje auloje (Aula Parva) vyks Lietuvos filosofo, vokiečių egzistencializmo tyrinėtojo, filosofinių tekstų vertėjo, eseisto, Vilniaus universiteto profesoriaus Arvydo Šliogerio (1944–2019)  80-mečio jubiliejui skirta konferencija „Kas yra Arvydo Šliogerio filosofija?“. Jos metu veiks paroda, parengta iš Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešojoje bibliotekoje A. Šliogerio fonde F23 saugomų rankraštinių dokumentų bei Vilniaus universiteto bibliotekoje saugomų dokumentų ir Profesoriaus knygų.

Paroda veiks nuo 9.00 val. iki 18.30 val.

Vieta: prie įėjimo į VU Aula Parva (Mažoji aula), Universiteto g. 3., Vilnius. 

Daugiau skaitykite: čia

Pradžia: 2024-06-26 09:00
Pabaiga: 2024-09-15 17:00

VU bibliotekos Baltojoje salėje ir Mažojoje ekspozicijoje XXI–XXII veikia Vilniaus technologijų ir dizaino kolegijos Dizaino fakulteto studentų grafikos darbų parodos.

VU bibliotekos Baltojoje salėje (Universiteto g. 3, IV a.) eksponuojami grafikos darbai, atlikti lino raižinio, kartono raižinio, oforto, sausos adatos ir mišriomis grafikos technikomis.

Grafikos menas turi neribotas raiškos galimybes, lavina studentų skonį, ugdo kūrybiškumą. Darbai atliekami įvairiomis medžiagomis. Tai reikalauja atkaklumo, kruopštumo, išradingumo. Visos klasikinės grafikos technikos turi savyje daug potencialios energijos, kuri kinta ir varijuoja ne tik paklusdama dailininko rankai, bet ir atliepdama savo meto lūkesčius.

Paroda veiks iki rugsėjo 10 d.

VU bibliotekos Mažojoje ekspozicijoje XXI–XXII (Universiteto g. 3, III a.) galima išvysti studentės Aistės Rajunčiūtės (specializacija – Leidinių dizainas ir iliustracija) baigiamąjį darbą – autorinės knygos maketą pagal Vinco Krėvės apysaką „Skerdžius“. Darbo vadovė lekt. Virginija Kalinauskaitė.

Paroda veiks iki rugsėjo 15 d.

Pradžia: 2024-06-17 10:00
Pabaiga: 2024-09-15 17:00

Vilniaus universiteto (VU) bibliotekos Galerijoje galima pamatyti fotografijų parodą „Vilniaus universiteto botanikos sodo 50 metų Kairėnuose“.

Šių metų gegužės 14-ąją Vilniaus universiteto botanikos sodas šventė kūrimo ir auginimo Kairėnuose 50 metų. Ta proga lankytojams atvėrė parodą (iš pradžių – sodo Muziejuje), kuri pasakoja apie reikšmingus sodo raidos etapus. Ekspozicijoje – S. Žilinskaitės, V. Stanevičiaus, A. Ufarto, A. Levicko, I. Raubaitės ir kt. autorių nuotraukos, atskleidžiančios, kaip kadaise žaliavusių pievų ir kemsynų vietose atsirado gausios, įvairios ir išpuoselėtos augalų kolekcijos, sodinamos ir auginamos savo gyvenimą botanikos sodui skyrusių žmonių, kurių kasdienius darbus lydėjo ir smagūs nutikimai. Daugiau skaitykite >>

Pradžia: 2024-06-26 17:00
Pabaiga: 2024-10-10 17:00

Lygiai prieš šimtmetį, rugpjūtį, Kaune, kariuomenės paradų aikštėje, Žaliakalnyje, įvyko pirmoji visos Lietuvos Dainų šventė. Jos vyriausiaisiais dirigentais buvo žymūs kompozitoriai Juozas Naujalis ir Stasys Šimkus. Dainų dienoje tuomet dalyvavo apie tris tūkstančius dainininkų iš visos Lietuvos. Šią vasarą Vilniuje rengiama jubiliejinė Dainų šventė. VU biblioteka prisideda prie iškilios sukakties minėjimo ir birželio 26 dieną P. Smuglevičiaus salėje atidaro parodą Kada aš dainuoju, tada aš laimingas. Ją pamatyti bus galima iki 2024 m. spalio 10 d.

„Nepaprastai malonu, kad šia vasariška paroda prisidėsime prie šurmulingos Dainų šventės, kurią jau visai netrukus pasitiksime Vilniuje. VU bibliotekoje saugoma daug vertingų dokumentų – rankraščių, retų spaudinių, ir kitų, liudijančių šios, neabejoju, visai Lietuvai, reikšmingos šventės istoriją“ – sako Nijolė Klingaitė-Dasevičienė, Mokslinių tyrimų ir paveldo rinkinių departamento direktorė. Anot jos, paroda praplės žinias apie lietuvių liaudies dainas, jų rinkimą ir tyrinėjimus, chorinės muzikos reikšmę Lietuvos kultūroje ir kelią pirmosios Dainų šventės link. 

Parodos pavadinimas skamba panašiai kaip eilutės iš XIX amžiaus antrosios pusėje gyvenusio poeto Antano Vienažindžio eilėraščio labai simbolišku pavadinimu – Daina. Anot tyrinėtojų, jos yra A. Vienažindžio credo, dainuojančios sielos esmė ir poeto lemtis, kuri reprezentuoja ir tautos likimą.

Vieni įdomiausių parodos eksponatų – rankraščiai su XIX amžiaus pabaigos–XX amžiaus pradžios folkloro rinkėjų įvairiose Lietuvos vietovėse užrašytomis liaudies dainomis iš Lietuvių mokslo draugijos, kurios iniciatoriumi ir pirmininku buvo Jonas Basanavičius, tautosakos rinkinių, nuo 2013 metų įtrauktų į UNESCO programos Pasaulio atmintis Lietuvos nacionalinį registrą.

Parodos lankytojai taip pat galės išvysti Simono Daukanto, Jono Basanavičiaus, Mato Slančiausko, seserų Elvyros, Mikalinos ir Stefanijos Glemžaičių bei kitų žymių lietuvių tautosakos rinkėjų rankraščių. Parodoje bus eksponuojami keletas leidinių, turinčių ypatingą reikšmę lietuvių liaudies dainų rinkimo, tyrimo ir publikavimo istorijoje. Vienas jų – pirmoji spausdinta Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės istorija – XVI amžiaus pabaigoje išleista Motiejaus Strijkovskio Kronika, kurioje yra vieni ankstyviausių lietuvių liaudies dainų paminėjimų.

Daugiau skaitykite čia >>

Pradžia: 2024-05-30 16:00
Pabaiga: 2024-05-30 17:00

Šiais metais Lietuvoje minime Pasaulio Tautų Teisuolės, žydų gelbėtojos Onos Šimaitės 130-ąsias gimimo metines. Ta proga gegužės 30 d. (ketvirtadienį) 16 val. Vilniaus universiteto (VU) bibliotekos J. Lelevelio salėje organizuojamas renginys, kuriame kviesime prisiminti šią asmenybę klausydamiesi profesionalios pasakojimo mokytojos Mildos Varnauskaitės improvizuotos istorijos, menančios nepaprastą Onos Šimaitės gyvenimą. Renginio programoje – ir Vilniaus universiteto bibliotekoje saugomo Onos Šimaitės rankraštinio palikimo bei jo pagrindu parengto skaitmeninio pasakojimo pristatymas.

Daugiau apie renginį skaitykite čia >>

Pradžia: 2024-04-30 10:00
Pabaiga: 2024-04-30 11:00

Balandžio 30 d. 10 val. VU biblioteka organizuoja nuotolinę paskaitą „Piliečių mokslas – neišnaudota galimybė Lietuvos mokslininkams?“. Renginį ves Lietuvos Piliečių mokslo asociacijos vadovė dr. Monika Mačiulienė, kuri jau ne vienus metus užsiima aktyvia piliečių mokslo idėjų populiarinimo ir sklaidos veikla ne tik Lietuvoje, bet ir už jos ribų. Džiaugiamės suteikta galimybe piliečių mokslu besidominčiai bendruomenei pristatyti aktualias piliečių mokslo tendencijas, kurios Lietuvoje lieka mokslinių tyrimų periferijoje.

Piliečių mokslo metodas yra visose mokslo srityse taikytinas tyrimo metodas, tad nenuostabu, kad piliečių mokslo projektai stebina savo įvairove, į kurią patenka tiek lokalūs ekosistemų, tiek kosmoso platybių tyrinėjimai. Renginio metu susipažinsite su šia įvairove, piliečių mokslo metodo teoriniais pagrindais, jį grindžiančiais principais ir gerosiomis praktikomis. Taip pat sužinosite, su kokiais iššūkiais ir problemomis susiduria piliečių mokslas, skindamasis kelią ne tik į profesionalių mokslininkų, bet ir į mokslininkų mėgėjų (piliečių) gretas. Kartu ieškosime būdų, kaip skatinti piliečių mokslo idėjų sklaidą Lietuvoje, siekdami, kad akademinė bendruomenė ir patys piliečiai atrastų piliečių mokslą ir pasinaudotų jo teikiamomis galimybėmis, sprendžiant aktualias nūdienos problemas.

Kviečiame registruotisregistracija

Užsiregistravusiems dieną prieš renginį el. paštu bus atsiųsta „Teams“ prisijungimo nuoroda.

Kilus klausimų, kreipkitės el. paštu   

Daugiau apie renginį skaitykite čia

Pradžia: 2024-04-24 10:00
Pabaiga: 2024-04-24 16:00

Vilniaus universiteto bibliotekoje saugoma 41 I. Kanto knyga (28 skirtingų pavadinimų leidiniai), išleista iki filosofo mirties, t. y. iki 1804 metų. Didžioji dalis šių knygų yra mąstytojo gimtąja vokiečių kalba (30), ja daugiausia jis ir rašė. Likusios knygos yra I. Kanto tekstų vertimai į lotynų (9), prancūzų (1) ir lenkų (1) kalbas. Daugiau kaip pusė šių knygų išleista Karaliaučiuje (12) ir Rygoje (9). VU bibliotekoje saugoma pati pirmoji spausdinta I. Kanto knyga. Tai – 1746 metais (autoriui tuomet buvo 22-eji) parašyta, bet dėl įvairių priežasčių tik 1749 metais Karaliaučiuje išleista poleminė knyga „Mintys apie tikrąjį gyvųjų jėgų matavimą“[1], kurioje jis sukritikavo kai kurias kito vokiečių filosofo Gotfrydo Vilhelmo Leibnico (Gottfried Wilhelm Leibniz, 1646–1716) idėjas. Lyg to būtų maža, VU bibliotekoje saugomas ir antrasis filosofo I. Kanto publikuotas leidinys „Visuotinė gamtos istorija ir dangaus teorija“[2], pasirodęs 1755 metais. Be šių dviejų pirmųjų I. Kanto veikalų VU bibliotekoje yra dar kelios šio filosofo knygų pirmosios laidos, kaip antai 1766 metais išleistos „Dvasiaregio svajos, paaiškintos metafizikos svajomis“[3], kuriose jis pateikė pirmines savo filosofines nuostatas, arba populiariai išdėstyta metafizika 1783 metais knygoje „Prolegomenai kiekvienai būsimai metafizikai, galėsiančiai būti mokslu“[4]. Galiausiai VU bibliotekoje saugoma ir pati paskutinė filosofo knyga, jo paskaitų konspektų pagrindu 1803 metais filosofijos ir teologijos daktaro Frydricho Teodoro Rinko (Friedrich Theodor Rinck, 1770–1811) sudarytas traktatas „Apie pedagogiką.“[5] Džiugu, kad VU bibliotekoje yra net 12 I. Kanto veikalų pirmųjų laidų egzemplioriai. Daugiau skaitykite čia>

Balandžio 24 d. (trečiadienį) VU bibliotekos P. Smuglevičiaus salėje veiks dienos paroda, kurioje galima pamatyti I. Kanto knygas, saugomas VU bibliotekoje. Ekspozicija veiks nuo 10 iki 16 val. 

Pradžia: 2024-04-22 15:00
Pabaiga: 2024-04-22 17:00

Balandžio 22 d. 15 val. VU bibliotekos Baltojoje salėje vyks knygos apie Lietuvos kalbininką, humanitarinių mokslų daktarą Joną Zemvaldį Balkevičių, pristatymas. VU bibliotekos Mažojoje ekspozicijoje XXI-XXII bus atidaryta jam skirta paroda (veiks iki birželio 3 d.).

Jonas Zemvaldis Balkevičius ‒ baltų kalbų tyrėjas, pedagogas, ilgametis Filologijos fakulteto prodekanas ir dekanas. Lietuvos latvio Petro Balkevičiaus ir iš Latvijos Vidžemės kilusios Annos Klinklavos-Balkevičienės jauniausias sūnus Jonas Zemvaldas namie nuo mažens kalbėjo gimtąja latvių kalba, o netrukus antra gimtąja jam tapo už namų sienų Pandėlyje skambanti lietuvių kalba. Abi jas Jonas Balkevičius vienodai mylėjo ir galbūt dėl to ryžosi pasukti kalbininko keliu ‒ tapo ne tik įžvalgiu lietuvių kalbos sintaksės tyrėju, lietuvių kalbos kultūros puoselėtoju, bet ir vienu žymiausių Lietuvos latvistų.

Jono Balkevičiaus jaunystė sutapo su permainingais Antrojo pasaulinio karo ir pokario laikais: 1941 m. baigęs Kauno IV gimnaziją, įstojo į Kauno mokytojų seminariją, po metų gavęs pradinių klasių mokytojo diplomą kurį laiką dirbo Neretoje (Latvija) ir Alizavoje, 1944 m. pradėjo lituanistikos studijas Kauno universitete ir studijuodamas mokytojavo Kauno IX berniukų gimnazijoje, po studijų 1949 m. buvo paskirtas Kauno pedagoginės mokyklos direktoriaus pavaduotoju, čia dirbo iki 1956/57 mokslo metų pabaigos, o nuo 1957-ųjų rugsėjo tapo Vilniaus universiteto Lietuvių kalbos katedros aspirantu, šių dienų terminais tariant, pasinėrė į doktorantūros studijas.

Daug jėgų ir laiko atiduodamas mėgstamam dėstytojo ir administraciniam darbui, Jonas Balkevičius spėjo paskelbti dvi svarbias lietuvių kalbos sintaksės studijas ‒ „Dabartinės lietuvių kalbos sintaksę“ (1963), kuri daugiau kaip dvidešimt metų buvo pagrindinis šios disciplinos vadovėlis aukštosiose mokyklose, ir „Lietuvių kalbos predikatinių konstrukcijų sintaksę“ (1998), apibendrinusią modernesniais metodais grindžiamus sakinių sandaros tyrimus. Taip pat jis daug nusipelnė gretinamajai latvių ir lietuvių leksikografijai: redagavo Apolonijos Buojatės ir Valterio Subatnieko „Lietuvių-latvių kalbų žodyną“ (1964) ir parašė jam „Trumpą lietuvių kalbos gramatiką“, kuri buvo pirmoji ir vienintelė latviškai parašyta lietuvių kalbos gramatika. Pirmas baltų leksikografijoje buvo ir jo kartu su Jonu Kabelka parengtas „Latvių-lietuvių kalbų žodynas“ (1977), o visą Balkevičiaus, kaip žodynininko, veiklą apvainikavo kartu su Laimute Baluode ir Valteriu Subatnieku atnaujintas ir papildytas didelis (apie 60 000 žodžių) „Lietuvių-latvių žodynas“, 1995 m. išleistas Rygoje.

Kalbos kultūros baruose Balkevičius daugiausia pasižymėjo kaip organizatorius. Jo iniciatyva 1967 m. prie Paminklų apsaugos ir kraštotyros draugijos buvo įsteigta Lietuvių kalbos sekcija, kuri buvo prieškariu veikusios, bet sovietmečio sąlygomis neįmanomos atkurti Lietuvos kalbos draugijos pakaitas. Sekcija garsėjo universiteto Mažojoje auloje kas mėnesį vykdavusiais lituanistiniais pirmadieniais, per kuriuos būdavo aptariami įvairūs bendrinės kalbos vartosenos dalykai. Per televiziją nuo 1977-ųjų pradėtos transliuoti didelio populiarumo sulaukusios „Mūsų kalbos“ laidos irgi atsirado Balkevičiaus diplomatinių gebėjimų dėka. Jo sumanymas buvo ir nuo 1990-ųjų kurį laiką per Lietuvos televiziją transliuota laida „Šnekasi baltai ‒ Runājas balti“, skirta latvių kalbai ir kultūrai pažinti.

Filologijos fakulteto istorijoje Jonas Balkevičius liko kaip visų mylimas ir nepamirštamas Dekanas (1979‒1984), prieš tai net vienuolika metų be pertraukos prodekanu išbuvęs talentingas pedagogas, puikus oratorius, netikėčiausių idėjų kupinas vizionierius, kurio išmonė ir neišsenkama energija lėmė, kad atsirado spalvingos fakulteto šventės, o jo vestibiulius, auditorijas, skaityklas ir koridorius papuošė žymių mūsų menininkų sukurti kūriniai.

Universiteto istorijai jis svarbus kaip visą Vilnių ir Lietuvą išjudinusios didžiosios Universiteto 400 metų jubiliejaus šventės daugelio renginių sumanytojas. Tada pelnyta nepamainomo ceremonmeisterio šlovė ir vėliau jam nešykštėjo darbo: rengė Universiteto 410-ųjų ir 415-ųjų metinių minėjimo scenarijus, rikiavo garbės daktaro vardo suteikimo užsienio mokslininkams iškilmių eigą (dabar jau prigijusią ir nusigludinusią), planavo nemažai įvairių mažesnių iškilmingų universiteto renginių.

O Vilniui liko Jono Balkevičiaus sugalvotas Saulėtekio miestelio pavadinimas. 

Informaciją parengė doc. dr. Regina Venckutė

Pradžia: 2024-04-17 18:00
Pabaiga: 2024-04-17 19:00

VU bibliotekos Č. Milošo skaitykloje vyks Ispanijos ambasados Lietuvoje organizuojamas susitikimas su Meksikos menininku Amilcar Munive, kuris pristatys Vila-Matas romaną „Montevideo”.

Renginys vyks ispanų kalba.

Pradžia: 2024-04-25 17:00
Pabaiga: 2024-06-14 16:00

Balandžio 25 d. 17 val. Vilniaus universiteto bibliotekos P. Smuglevičiaus salėje atidaryta paroda, skirta Lietuvos įstojimo į Šiaurės Atlanto sutarties organizaciją ir Europos Sąjungą dvidešimtmečiui paminėti. Senųjų dokumentų saugyklose atrinkti ir ekspozicijoje pateikti su visų Europos Sąjungos, įskaitant ir valstybes kandidates, bei NATO narių – 41 valstybės – sostinėmis susiję XVI–XX a. pradžios senieji dokumentai.

Pateikta ekspozicija kviečia lankytoją pasijusti turistu ir pakeliauti po Europos valstybes. Tik keliavimo priemonės – ne autobusas ar lėktuvas, bet rankraščiai, knygos, žemėlapiai, miestų ir mūšių planai, nuotraukos ir kiti dokumentai, atskleidžiantys šalių įsimintinų istorinių įvykių kupiną praeitį. 

Daugiau skaitykite čia >>

Parodos data: 2024 balandžio 25 d. – 2024 birželio 14 d. / 2024 spalio 15 – 2025 sauso 31 d.

Vieta: P. Smuglevičiaus salė, VU biblioteka (Universiteto g. 3).

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos Sutinku